02
WRZ
2015

Co to jest DTP?

comment : 0

DTP jest skrótem pochodzącym od słów „desktop publishing”, oznaczających „publikowanie zza biurka”.

Oryginalnie jest to termin dotyczący komputerowego przygotowania materiałów, których przeznaczeniem jest późniejszy druk odbywający się za pomocą tradycyjnych, poligraficznych metod. W tym ujęciu DTP oznacza nie tylko przeprowadzenie prac projektowych związanych z kształtem stron publikacji, ale dotyczy również zarządzania zespołem odpowiedzialnym za niniejsze prace oraz sterowania urządzeniami drukarskimi. Obecnie DTP obejmuje nie tylko przygotowania do tradycyjnego druku, ale także przygotowania treści do publikacji w formie elektronicznej, np. e-booka.

W obydwu przypadkach (druk tradycyjny i publikacja elektroniczna) prace projektowe są dość podobne. W daleko idącym uproszczeniu najpierw tekst z grafiką wprowadzany jest do komputera. Grafika poddawana jest obróbce, zaś tekst korekcie. Następnie tekst oraz grafika, odpowiednio złożone, trafiają na projekty stron, oczywiście mając na uwadze kwestie typograficzne oraz ewentualne uwagi dla drukarza oraz introligatora. Gotowy projekt, z uwzględnieniem impozycji zaprojektowanych arkuszy, zapisywany jest w wersji elektronicznej i trafia do druku.

DTP odnosi się także do materiału, na którym druk zostanie wykonany. Pomijając formaty elektroniczne może to być zarówno tradycyjna forma (książka, gazeta, ulotka, broszura itp.), jak i niestandardowe, takie jak kartonowe opakowania różnych produktów, papierowe formaty o różnych kształtach czy folia samoprzylepna.

O autorze

Zostaw Odpowiedź

*

captcha *