08
STY
2015

Jaka jest różnica między konkursem a loterią?

comment : 0

Konkurs i loteria to zabiegi bardzo często wykorzystywane w działaniach promocyjnych firm. Obie akcje angażują emocjonalnie konsumentów i sprzyjają interakcji, a dzięki temu wspomagają wprowadzanie nowych produktów lub usług na rynek lub zwiększają sprzedaż propozycji już powszechnie znanych. Z perspektywy organizatora znacznie bezpiecznej jest przeprowadzić konkurs. Loteria jest prawnie kwalifikowana jako hazard i podlega regulacjom ujętym w ustawie z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych. Niedostosowanie się do wymogów prawnych skutkuje przykrymi konsekwencjami zarówno dla organizatora, jak i uczestników loterii.

Umiejętności a zrządzenie losu

Z pozoru różnica między konkursem a loterią jest jasna. W pierwszym przypadku do zwycięstwa prowadzą umiejętności lub wiedza uczestników, przy czym nie mogą to być kompetencje, w które wyposażona jest większa część populacji (dla przykładu, pytanie o to, ile jest pór roku nie kwalifikuje się jako pytanie konkursowe). W ramach konkursu można więc zorganizować quiz lub wymyślić kreatywne zadanie, np. wykonanie zdjęcia, rysunku, wymyślenie hasła, itp. W takim przypadku organizator nie musi posiadać żadnych zezwoleń, niekonieczne jest nawet formułowanie regulaminu konkursu.

W przypadku loterii o wygranej decyduje los, a umiejętności i wiedza uczestników nie odgrywają znaczącej roli. Loterią będą więc wszystkie przypadki, w których zwycięzcę wyłania się na drodze losowania. Element losowości może wystąpić na którymkolwiek etapie akcji. Tu granice między loterią i konkursem nieco się zacierają.

Cienka granica

Nawet jeśli finał wydarzenia wymagał od uczestników wykazania się wiedzą lub umiejętnościami, ale grono finalistów wyłonione zostało na drodze losowania, przypadek kwalifikuje się jako loterię. Kolejnym dyskusyjnym przykładem są akcje interaktywne, gdzie nagrody zdobywają osoby, które wykonają konkretną akcję na czas lub najbliżej określonej godziny (przykładem może być wysłanie sms’a lub dodanie komentarza na Facebooku). Teoretycznie o wygranej decyduje umiejętność gracza (refleks, szybkość, itd.). W praktyce, na wygraną wpływ na cała masa nieobiektywnych czynników, np. przeciążenie sieci, różnie ustawione czasomierze itd. Tego typu akcje również kwalifikowane są jako gry losowe i wynika to z orzecznictwa sądów, a nie z interpretacji przepisów.

Organizowanie loterii powinno być skonsultowane i zgłoszone do izby celnej właściwej dla miejsca przeprowadzania akcji. To jednak nie jedyne obostrzenie, wymagane jest także powołanie komisji, zapewnienie gwarancji bankowej i wiele innych działań. Niedopilnowanie któregoś z nich skutkuje konsekwencjami na gruncie Kodeksu karnego skarbowego oraz Kodeksu prawa cywilnego. Najbezpieczniej zatem wyeliminować z wydarzenia wszelkie czynniki losowe i przeprowadzić konkurs.

O autorze

Zostaw Odpowiedź

*

captcha *