27
LIP
2015

Przydatne narzędzia wykorzystywane w marketingu internetowym: planowanie i organizacja projektów

Tworzenie skutecznej strategii marketingowej wymaga doświadczenia, wiedzy oraz umiejętności, dzięki którym prowadzone działania będą mogły przynosiły wymierny efekt. Praca marketing managera na każdym etapie wspierana jest przez odpowiednio dobrane narzędzia, które ułatwiają i usprawniają planowanie zadań, tworzenie materiałów wizualnych, mierzenie i monitorowanie efektów pracy oraz działania w social mediach. Zespół TLConsulting zebrał i opisał najbardziej przydatne narzędzia, które sprawdzą się w pracy każdego content, community czy marketing managera.

Zaczniemy od aplikacji do planowania i organizowania projektów. Największym wyzwaniem w planowaniu zadań w większym zespole jest zsynchronizowanie pracy osób znajdujących się nie tylko w różnych pokojach biura, ale również często w różnych miejscach w Polsce i na świecie. Umożliwiają to intuicyjne i przyjemne w obsłudze aplikacje online.

Trello

trello_280x185_v1
Trello to wirtualne tablice, które wykorzystywać można do pracy zespołowej, ale również do planowania i tworzenia harmonogramu własnych obowiązków. Aplikacja opiera się na trzech elementach – tablicach (boards), listach (lists) oraz kartach (cards). Tablice to całe projekty, które tworzone są na zasadzie folderów – możemy dzielić się nimi z innymi użytkownikami lub tworzyć tablice prywatne, dostępne tylko dla nas. W ramach utworzonych tablic, Trello umożliwia dodawanie list, czyli mniejszych elementów projektu. Na listach natomiast zapisujemy karty, czyli najprościej mówiąc zadania do wykonania. Możliwości edycji kart są właściwie nieograniczone, możemy dodawać do nich użytkowników, załączać zdjęcia, filmy oraz dodawać linki. Mamy możliwość również oznaczania kart kolorami oraz komentowania zadań. Wszystkie elementy Trello są bardzo plastyczne, możemy dowolnie przemieszczać listy i karty, a zakończone zadania archiwizować i usuwać.

Największa zalety: prostota, intuicyjność i skuteczność.

 

Evernote

evernote_280x185_v1
Evernote to kolejna aplikacja, pozwalająca na planowanie, organizowanie i przydzielanie zadań oraz elementów projektów. Z Evernote korzystać można na komputerach stacjonarnych, smartfonach i tabletach, aplikacja może więc być z nami w każdym momencie – niezależnie od tego, czy jesteśmy w pracy, czy korzystamy z narzędzia do zapisywania prywatnych notatek. Narzędzie umożliwia tworzenie trzech różnych typów notatek – wpisywane ręcznie, w formie zdjęcia oraz notatki głosowej. Wszystkie notatki możemy udostępniać innym, przyporządkowywać do folderów, a jeśli zajedzie taka potrzeba edytować, dopisywać, zmieniać i segregować. Co istotne, Evernote dostępne jest również w języku polskim.

Największe zalety: dostępny w języku polskim, mobilny.

 

Slack

slack_280x185_v1
Slack to narzędzie, którego prosty wygląd, neutralne kolory i intuicyjna obsługa sprawiają, że robi ono wrażenie nieskomplikowanego i dysponującego niewielkimi możliwościami. W Slacku mamy możliwość tworzenia nieograniczonej liczby kanałów, w obrębie których użytkownicy mogą komunikować się między sobą. Możemy tworzyć zarówno kanały prywatne, do których zaproszone są tylko wybrane osoby, jak i publiczne, czyli dostępne dla wszystkich. Użytkownicy mogą również przesyłać między sobą wiadomości prywatne. Narzędzie może łączyć się między innymi z Dropboxem, Google Docs, z wspominanym wcześniej Trello oraz wieloma innymi aplikacjami (na liście jest ich ponad 50). Godna uwagi jest wersja mobilna narzędzia – w niczym nie ustępuje wersji przeglądarkowej, zarówno pod względem funkcjonalności jak i strony wizualnej. Podstawowa wersja Slacka jest całkowicie darmowa, jednak ma ona kilka ograniczeń względem wersji płatnych, np. ilość archiwizowanych wiadomości.
Największe zalety: dopracowana aplikacja mobilna.

 

Pocket

pocket_280x185_v1
Pocket to aplikacja o zupełnie innej funkcjonalności niż prezentowane wyżej narzędzia, jednak równie przydatnej w planowaniu pracy. Praca marketing managera opiera się na nieustannym wyszukiwaniu informacji, śledzeniu trendów oraz czytaniu artykułów branżowych. Pocket jest aplikacją, która pozwoli nam na wygodne i szybkie zapisywanie przeglądanej strony, z zamiarem przeczytania jej zawartości w późniejszym czasie. W aplikacji Pocket, strony zapisywane są w formie kafelków, jej interfejs jest wygodny i intuicyjny, a przeglądanie nagromadzonych artykułów to czysta przyjemność. Zapisane strony możemy segregować za pomocą tagów lub kategorii, a artykuł przeczytać w wersji oryginalnej lub uproszczonej. Pocket posiada bardzo przydatne rozszerzenie, mianowicie przycisk do zainstalowania w przeglądarce, za pomocą którego jednym kliknięciem możemy zapisać nowy artykuł. Aplikacja umożliwia również dzielenie się treściami za pomocą mediów społecznościowych.

Największe zalety: możliwość przeglądania artykułów offline.

 

Asana

asana_280x185_v1
Asana świetnie sprawdza się jako program do zarządzania większymi, dłuższymi i bardziej złożonymi projektami. W przypadku tak dużych przedsięwzięć, należy mieć pod kontrolą wiele aspektów, z których każdy jest równie istotny – Asana umożliwi dopilnowanie każdego z nich. Realizacja i organizacja pracy z tym narzędziem jest dużo prostsza, a jego obsługa jest maksymalnie intuicyjna. Asana pozwala tworzyć rozbudowane zadania, komunikować się ze współpracownikami oraz raportować poziom wykonania zadania. Program odpowiednio wcześniej komunikuje zbliżające się terminy oraz pozwala zaplanować priorytety. Narzędzie umożliwia tworzenie dużej ilości obszarów roboczych, jedyne ograniczenie jakie posiada, to liczba członków danego zadania – przy jednym obszarze roboczym może pracować max. 30 pracowników. Asana jest narzędziem całkowicie darmowym.

Największe zalety: najlepsza do rozbudowanych projektów.

 

Wunderlist

wunderlist_280x185_v1
Wunderlist to z pozoru bardzo prosta aplikacja do spisywania zadań do wykonania i rzeczy do zapamiętania. Co więc wyróżnia to narzędzie wśród innych aplikacji typu „to do list”? Jego twórcy postawili przede wszystkim na prostotę, łatwość obsługi oraz stronę wizualną programu. Wunderlist daje duże możliwości personalizacji oraz wygląda po prostu ładnie – to niewielki szczegół, ale znacznie uprzyjemnia pracę. Aplikacja dostępna jest na komputery stacjonarne, tablety oraz smartfony, można z niej korzystać na systemach: Android, iOS oraz Windows Phone. Działanie Wunderlist oparte jest o internetową chmurę, dzięki czemu do zaplanowanych projektów mamy dostęp z każdego urządzenia, mającego dostęp do sieci.

Największe zalety: dostępna mobilnie na Android, iOS oraz Windows Phone.

 

Any.do

any_do_280x185_v1
Any.do to aplikacja, którą nawet na początku nie sprawia jakichkolwiek problemów z obsługą. Jest bardzo intuicyjna, przejrzysta i posiada wszystkie funkcje, niezbędne do efektywnego zarządzania czasem i planowania zadań. Nie jest również przeładowana zbędnymi funkcjonalnościami, które w innych tego typu narzędziach tylko zaśmiecają aplikację. Any.do jest bardzo wygodny i funkcjonalny – mamy możliwość nagrywania notek głosowych oraz zapisywania ręcznego. Aplikacja dostępna jest za darmo.

Największe zalety: darmowa, prosta, pozbawiona niepotrzebnych funkcji.

 

Sticky Notes

note_280x185
Sticky Notes to nic innego jak wirtualne samoprzylepne karteczki, umieszczane na pulpicie komputera. Jest to najprostsza z możliwych aplikacja do zarządzania zadaniami, tworzenia notatek i zapisywania najważniejszych zagadnień, dostępna wyłącznie dla osoby tworzącej notatki – Sticky Notes nie daje możliwości dzielenia się nimi z innymi. Obsługa aplikacji jest bardzo łatwa, mamy do wyboru kilka rodzajów karteczek, co pozwala nam usystematyzować nieco naszą listę zadań. Możliwości Sticky Notes są bardzo ograniczone, jednak świetnie sprawdza się on w sytuacjach, kiedy chcemy coś zanotować na szybko i przede wszystkim zależy nam, aby dana notatka była cały czas przed naszymi oczami. Do takich prostych zadań Sticky Notes sprawdza się doskonale.

Największe zalety: maksymalnie uproszczona.

O autorze
  1. Ewa Reply

    Pocket sprawdza się bardzo fajnie, wiem z własnego doświadczenia :)

Zostaw Odpowiedź

*

captcha *